Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Próchnica zębów to choroba wywoływana przez bakterie obecne w jamie ustnej, prowadząca w szybkim czasie do zniszczenia twardych tkanek zęba – szkliwa, zębiny oraz w niektórych przypadkach także cementu korzeniowego. Nieleczony proces chorobowy, stopniowo, z biegiem czasu, przekracza granicę szkliwa i zaczyna niszczyć zębinę – tkankę znajdującą się bezpośrednio pod szkliwem.

Ubytek stopniowo powiększa się. Im głębsze warstwy zębiny zostają zniszczone, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych, zwłaszcza przy spożywaniu słodkich, kwaśnych oraz zimnych napoi i pokarmów. Próchnica na tym etapie staje się już widoczna – w zależności od stopnia zaawansowania – jako ciemne przebarwienie zęba lub wyraźnie zauważalna „dziura”. Leczenie w tym przypadku polega na dokładnym oczyszczeniu ubytku ze zniszczonych tkanek oraz założeniu wypełnienia idealnie odtwarzającego funkcję, kształt i kolor zęba.

Nieleczona próchnica zębów oraz zaawansowane choroby przyzębia mogą powodować wnikanie bakterii do wnętrza zęba i wywoływać stan zapalny miazgi, czyli tzw. nerwu, który odpowiedzialny jest za jego prawidłowe odżywianie i funkcjonowanie.